Güvenli Online Alışveriş için 8 İpucu

Bu yazımızda sizlerin Güvenli Online Alışverişler için kullanabileceğinz ipuçları, tüyolar ve internet üzerinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Dijitalleşen dünyada herkes bir şekilde internete bağlı. İnternet kullanımının erişebilir olması ile hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olmaya başladı.

PaykwikGlobal İnternet Dünyası

Bilgi paylaşımına yönelik olarak ortaya çıksa da, artık internet sayesinde insanların hayatları çok daha hızlı ve çok daha kolay. Bu kolaylıklar artık kullanıcıların alışveriş ihtiyaçlarını da kapsıyor.

E-Ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişler oldukça yaygınlaşırken, alışveriş yapanlara pek çok avantaj sağlamaya da devam ediyor.

İnternet Alışverişlerinin Avantajları

E-ticaret siteleri, tercih edilmek adına müşterilerine sürekli olarak avantaj sağlamak zorundalar. Pek çok internet sitesi, alışverişleri için müşterilerine en iyi hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Saymakla bitmeyecek olan avantajları kısaca listelersek;

 • Çok Kolay ! Online alışveriş her şeyden önce çok kolay bir işlem haline geldi. Evden ya da iş yerinden insanlar hiç kıpırdamadan alışveriş yapabiliyor.
 • Çok Hızlı ! E-ticaret sitelerinin rekabeti, müşterilere ürünlerini daha hızlı sunmak konusunda bir ihtiyaç doğuruyor. Satın aldığınız ürünler genelde aynı gün kargolanıyor.
 • Geniş Ürün Yelpazesi. İhtiyacınız olan bir ürünü satın almak için internette aradığınızda sadece o ürünü değil, çeşitli varyasyonlarını da bulabiliyorsunuz. Bu şekilde kullanıcılar tek bir ürüne odaklanmak zorunda kalmıyorlar.
 • En Uygun Fiyatlar. Online alışveriş sitelerinin fiziksel bir mağazaya sahip olmaması, işletmelerin giderlerini düşürüyor ve müşterilerine daha uygun ürünler sunabiliyor. Yine rekabetçi ortamda en kaliteli ürünü en uygun fiyata satmak zorunda kalmaları da müşteriler için fiyat avantajı sağlıyor.

Her şey bu kadar güzel iken bu fırsatların hiç mi dezavantajı yok? Her devirde olduğu gibi internet devrinde de kötü niyetli insanların kötü niyetli hareketlerine maruz kalıyoruz. Tüm kullanıcıların kafasında aynı soru işareti var. Bu işlem güvenli mi? Güvenli Online Alışveriş tüyoları için okumaya devam edin.

İnternet Alışverişleri Güvenlik
Not: Detaylı inceleme En Güvenilir Paykwik ve Paykwik Güvenli Mi? yazılarını okumayı unutmayın.

Güvenli Online Alışverişlerini için 8 İpucu

1. Şikayetleri Kontrol Edin

İşlem yapacağınız sitenin internetteki durumunu kontrol edin. Müşteriler tarafından aldığı olumsuz yorumları ve şikayetleri Google ile kolayca bulabilirsiniz.

Bugün internet üzerinde insanların tecrübelerini paylaştığı pek çok platform ile karşılaşacaksınız. Amaç güvenli online alışveriş sağlamak. Gerçek kullanıcıların yorumlarını mutlaka dikkate alın.

2. Sanal Pos Kullanan Siteleri Tercih Edin

Sanal pos kullanan sitelerden alışveriş yapmak mutlaka daha güvenli. Sanal pos alabilmek ve bankalarla anlaşabilmek oldukça karmaşık bir süreç. Site sahibi bunu başarabilmiş ise güvenilirliği yüksek demektir.

3. Çok Ucuz Fiyatlardan Kaçının

Bir ürünün çok ucuz olması, fiyatlarının mantıksız derecede düşük olması dolandırıcılığa işarettir. Ortalama fiyatları internetten kontrol edin.

4. 3D Secure ile Ödeme Yapın

Kredi kartı ile online alışveriş yaparken yalnızca kredi kartı bilgilerini paylaşarak değil, aynı zamanda cep telefonunuzdan onaylayarak işlem yapın.

5. SSL Sertifikası Kullanan Siteleri Tercih Edin

SSL Sertifikası web sitelerinin işlemlerinin şifrelenerek yapılmasını sağlar. SSL kullanan sitelerin başında bir güvenlik simgesi ve tıkladığınızda çıkan “https://” yazısını bulabilirsiniz. Ayrıca SSL Sertifikası kullanmayan web sitelerinde, URL adresinin yanında ‘Güvenli Değil’ yazısını da görebilirsiniz.

Paykwik SSL

6. Ön Ödemeli Sanal Kart Kullanın

Alışverişlerinizi kimlik bilgisi ya da kredi kartı bilgilerini paylaşmadan yapabilmek için Paykwik gibi ön ödemeli sanal kartları kullanarak gerçekleştirin. Paykwik ön ödemeli sanal kartlarının en büyük avantajı kimlik bilgilerinizi kullanmanıza gerek olmamasıdır.

7. Mağaza Bilgilerini Kontrol Edin

Mağazanın telefon numarası ve fiziksel konumunu kontrol edin. İhtiyaç duyarsanız telefon ederek doğrulama sağlayın ve siparişlerinizi ondan sonra verin.

8. Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyin

Pek çok alışveriş sitesi aynı zamanda Facebook ya da Instagram ile de paylaşımlarda bulunurlar. Bu hesapların kalitesini ve yorumlarını inceleyerek de işleminizi daha güvenilir hale getirebilirsiniz.

Tabi ki her alanda olduğu gibi, burada da kötü niyetli kullanıcı yorumları olabilir. İncelediğiniz yorum ve puanlamalar ile kendiniz doğru çıkarıma varabilirsiniz.

Sosyal Medya Alışveriş Güvenliği

Bu noktalara dikkat ettikten sonra online alışverişlerin güvenli olmaması, güvenli online alışveriş sağlamamak için hiç bir sebep yok 🙂

Okumaktan sıkılan dostlar için Güvenli Online Alışveriş için ipuçları;

 1. Şikayetleri Kontrol Edin
 2. Sanal Pos Kullanan Siteleri Tercih Edin
 3. Çok Ucuz Fiyatlardan Kaçının
 4. 3D Secure ile Ödeme Yapın
 5. SSL Sertifikalı Siteleri Tercih Edin
 6. Ön Ödemeli Sanal Kart Kullanın
 7. Mağaza Bilgilerini Kontrol Edin
 8. Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyin

pg-logo